Komunikat Prasowy

Udostępnij

Grupa Renault przyspiesza realizację planu dekarbonizacji zakładów produkcyjnych we Francji i wdraża innowacyjne rozwiązania wspólnie z trzema firmami partnerskimi: Voltalia, ENGIE i Dalkia

• Grupa Renault poinformowała o nawiązaniu współpracy partnerskiej z trzema wiodącymi podmiotami z branży energetycznej • Z firmą Voltalia – podpisanie największej we Francji umowy na dostawę zielonej energii elektrycznej, przewidującej pokrycie w 2027 roku do 50% zużycia energii elektrycznej związanej z działalnością produkcyjną dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych • Z grupą ENGIE – umowa na realizację unikatowego w Europie projektu głębokiej geotermii, który do 2025 roku pozwoli zastąpić 70% zapotrzebowania na gaz w zakładzie w Douai • Z firmą Dalkia, należącą do Grupy EDF – współpraca partnerska mająca na celu zainstalowanie kotła na biomasę, który pozwoli zastąpić 65% zapotrzebowania na gaz w zakładzie w Maubeuge • Trzy strategiczne partnerstwa stanowią nowy etap w planie klimatycznym Grupy i umożliwią zakładom kompleksu przemysłowego ElectriCity osiągnięcie zerowej emisji CO2 netto we Francji do 2025 roku, w Europie do 2030 roku i na całym świecie do 2050 roku.

W ramach strategii Renaulution Grupa Renault poinformowała o przyspieszeniu realizacji planu dekarbonizacji swoich zakładów produkcyjnych dzięki nawiązaniu unikatowej współpracy partnerskiej z trzema strategicznymi podmiotami, która pozwoli Grupie osiągnąć cele w zakresie transformacji energetycznej. Ten nowy etap właśnie nabiera realnych kształtów: z Voltalią poprzez największą umowę na dostawy zielonej energii elektrycznej we Francji dla francuskich zakładów Grupy, z ENGIE poprzez pierwszy projekt głębokiej geotermii dla europejskiego kompleksu przemysłowego w Douai i z firmą Dalkia, należącą do Grupy EDF, poprzez montaż kotła na biomasę w zakładzie w Maubeuge.


Grupa Renault, zaangażowana od ponad 10 lat w działania na rzecz transformacji energetycznej, co potwierdziła w kwietniu 2021 roku w swoim Planie Klimatycznym, podtrzymuje zobowiązania osiągnięcia zerowej emisji CO2 netto w zakładach kompleksu przemysłowego ElectriCity w departamencie Hauts-de-France do 2025 roku, w Europie do 2030 roku i na świecie do 2050 roku. Grupa opracowała konkretny, zakrojony na szeroką skalę plan przewidujący przyspieszenie dekarbonizacji przemysłu, w szczególności poprzez wprowadzanie fotowoltaiki, energii geotermalnej i kotłów do spalania biomasy.


Luca De Meo, dyrektor generalny Grupy Renault oświadczył: Obecnie wkraczamy w strategiczny etap zmierzający do osiągnięcia neutralności węglowej w naszych zakładach. ElectriCity dzięki współpracy partnerskiej z firmą Voltalia stanie się pierwszym kompleksem produkcyjnym Grupy, który będzie zasilany zieloną i konkurencyjną energią elektryczną. Na tym nie koniec! Już teraz pracujemy nad kolejnym etapem naszego planu, mającego na celu dekarbonizację ciepła wykorzystywanego do zasilania naszych zakładów. Jesteśmy dumni z rozpoczęcia wspólnie z firmą ENGIE realizacji w Douai jednego z najbardziej ambitnych w Europie projektów dekarbonizacji kompleksu przemysłowego poprzez wyposażenie go w instalację głębokiej geotermii. Bardzo cieszymy się też z nawiązania współpracy z firmą Dalkia w celu realizacji projektu wybudowania kotła na biomasę w zakładzie w Maubeuge. Jako czołowy producent samochodów czujemy się odpowiedzialni za wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i zmniejszenie śladu węglowego naszych zakładów.


Grupa Renault i Voltalia podpisują największą we Francji umowę na dostawy zielonej energii elektrycznej


Grupa Renault i Voltalia podpisały największą we Francji długofalową umowę (Corporate Power Purchasing Agreement) na dostawy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 350 megawatów, co odpowiada produkcji, która do roku 2027 powinna sięgnąć około 500 gigawatogodzin rocznie. Umowa zawarta na okres 15 lat jest jedynym takim kontraktem we Francji pod względem wielkości dostarczanej mocy. Dzięki tej długofalowej umowie Grupa Renault pokryje nawet do 50% zużycia energii elektrycznej związanej z jej działalnością produkcyjną na terenie Francji do 2027 roku.


Voltalia zainstaluje na terytorium Francji panele fotowoltaiczne, których łączna moc powinna w 2025 roku sięgnąć około 100 megawatów. Łączna moc udostępniona Grupie Renault przez Voltalię będzie w kolejnych latach systematycznie zwiększana aż do 350 megawatów w 2027 roku. Umowa pozwoli pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną zakładu w Cléon i na zrównoważoną energię elektryczną kompleksu przemysłowego ElectriCity, największego i najbardziej efektywnego centrum produkcji samochodów elektrycznych w Europie, którego produkcja powinna do 2025 roku osiągnąć poziom 500 tysięcy samochodów rocznie.


Sébastien Clerc, dyrektor generalny firmy Voltalia, powiedział: Voltalia jest dumna ze swej roli uprzywilejowanego partnera w nowym etapie Planu Klimatycznego Grupy Renault i możliwości aktywnego przyczynienia się do osiągnięcia celu, jakim jest zerowa emisja netto CO2 zakładów kompleksu przemysłowego ElectriCity. Dostarczanie energii elektrycznej z odnawialnych, niskoemisyjnych, konkurencyjnych źródeł w celu zmniejszenia emisji CO2 stanowi trzon codziennej działalności firmy Voltalia. Bardzo cieszymy się z nawiązania tej ważnej partnerskiej współpracy, która ilustruje naszą zdolność odgrywania ważnej roli we wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań energetycznych we Francji.


Grupa Renault i firma ENGIE opracowują unikatowy w skali europejskiej projekt wykorzystania głębokiej geotermii w zakładzie w Douai


Ten ważny projekt wchodzi w skład umowy zakupu ciepła Heat Purchase Agreement (HPA), przewidującej zaopatrywanie zakładu w ciepło zdekarbonizowane i zastąpienie 70% zapotrzebowania na gaz ciepłem z lokalnych, odnawialnych źródeł. Ta partnerska współpraca została podpisana na okres 15 lat. Angażując się w ten projekt Grupa Renault umocni swoją pozycję lidera w zakresie dekarbonizacji zakładów produkcyjnych do niej należących.


Pod koniec 2023 roku firma ENGIE rozpocznie – siłami swojej spółki zależnej ENGIE Solutions – prace wiertnicze na terenie zakładu w Douai w celu czerpania wód geotermalnych (130–140°C) z głębokości 4000 metrów, które pozwolą na pozyskanie ciepła potrzebnego w procesie produkcyjnym i do ogrzewania zakładu poczynając od 2025 roku. Wody geotermalne będą następnie zawracane do ich naturalnego złoża. Po uruchomieniu instalacja geotermalna będzie generowała w trybie ciągłym moc około 40 MW. W okresie letnim, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze, energia geotermalna mogłaby być wykorzystywana do produkcji zielonej energii elektrycznej.


Cécile Prévieu, zastępczyni dyrektora generalnego ds. działalności Energy Solutions, powiedziała: Jesteśmy dumni z bycia jedną z firm partnerskich, którym marka Renault zaufała w kwestii dekarbonizacji swojej działalności. Technologiczne zaawansowanie, jakim cechuje się ta instalacja geotermalna zastosowana w dużym zakładzie produkcyjnym stanowi świadectwo naszego know-how i naszej zdolności do tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących ułatwianiu transformacji energetycznej naszym klientom. Oferujemy odważne, trwałe rozwiązania, które gwarantują najwyższą wydajność w warunkach eksploatacyjnych.


Grupa Renault i Dalkia należąca do Grupy EDF nawiązują współpracę partnerską mającą na celu dostarczanie zdekarbonizowanego ciepła dla zakładu w Maubeuge


Grupa Renault i firma Dalkia, należąca do Grupy EDF, specjalizująca się w energii odnawialnej, podpisały 15-letnią umowę partnerską na dostawę zdekarbonizowanego ciepła do zakładu Renault w Maubeuge poprzez zainstalowanie na terenie zakładu kotła na biomasę i systemów odzyskiwania ciepła odpadowego. Kocioł ten, o mocy 15 MW, powinien umożliwić zakładowi pokrycie do 2025 roku 65% zapotrzebowania na gaz ciepłem z lokalnych i odnawialnych źródeł.


Sylvie Jéhanno, dyrektor generalna Grupy Dalkia, powiedziała: Chciałabym podziękować Grupie Renault za okazane nam zaufanie. Dekarbonizacja przemysłu stanowi trzon naszej działalności, a naszym specjalistom bardzo zależy na tym, aby z projektu zbudowania kotła na biomasę w zakładzie w Maubeuge uczynić wzorzec dla transformacji energetycznej tego regionu.


Plan dekarbonizacji obejmuje wszystkie zakłady Grupy Renault na czterech kontynentach objętych działalnością Grupy. W ramach odchodzenia od kopalnych źródeł energii i transformacji w kierunku źródeł odnawialnych Grupa Renault otacza się siecią podmiotów partnerskich w celu wdrażania swojej strategii dekarbonizacji na całym świecie.



Więcej informacji o Planie Klimatycznym Grupy Renault


Galeria

Pliki do pobrania

Pozostań w kontakcie

Śledź nas w mediach społecznościowych

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies